Najważniejsze informacje 2013

niedziela, 29 grudnia 2013

Literacka Nagroda Nobla 2013  dla Alice Munro

Alice Ann Munro to kanadyjska pisarka, autorka głównie opowiadań, trzykrotnie nagrodzona krajową Governor General's Award for Fiction oraz Międzynarodową Nagrodą Bookera za całokształt twórczości. Nazywa się "ją mistrzynią krótkich form".

Urodziła się 82 lata temu w kanadyjskiej prowincji Ontario. Jej ojciec był właścicielem lisiej fermy, matka - nauczycielką. Studiowała na University of Western Ontario, równocześnie pracując m.in. jako kelnerka, bibliotekarka, a nawet zbieraczka tytoniu. Porzuciła uniwersytet na początku lat pięćdziesiątych, gdy poznała swego pierwszego męża, i wraz z nim przeprowadziła się do Kolumbii Brytyjskiej. W latach siedemdziesiątych, wraz z drugim mężem, powróciła do Ontario, gdzie mieszka do dziś. Wykładała gościnnie na wielu kanadyjskich uczelniach.

Informacje zaczerpnięto z wolnej encyklopedii Wikipedia.

sobota, 09 listopada 2013

 Nagroda Nike 2013


Jury najważniejszej nagrody literackiej Nike w Polsce ogłosiło w dniu 6 października 2013 roku, że powieść "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator najlepszą książką minionego roku.     

Pobijaliśmy rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

W dniu 16 października 2013 roku o godzinie 12.00 wszyscy uczniowie naszej szkoły podstawowej pobijali rekord udzielania pierwszej pomocy  w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.  Przez 30 minut na czterech fantomach w rytm muzykiStayin’ Alive” zespołu Bee Gees przystąpiliśmy do uciskania i prowadzenia wdechów. Pomagali uczniom w tym nauczyciele oraz zgromadzeni rodzice. Relacja tej akcji została zarejestrowana na video, a następnie umieszczono film na Youtubie. Każdy może tę relację zobaczyć pod adresemhttp://www.youtube.com/watch?v=vl1dtX2CmIQ. 


ratowanie

ratowanie2

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych nauczycieli. 


Podsumowanie konkursu "Odblaskowa Szkoła"

W ramach akcji „ Odblaskowa Szkoła” w dniu 31 października 2013 r. zorganizowaliśmy imprezę ogólnoszkolną  pt. „Moje bezpieczeństwo jest najważniejsze” Impreza rozpoczęła się na sali gimnastycznej od krótkiego wystąpienia pani Dyrektor, która opowiedziała o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo każdego podczas poruszania się po drogach.

Następnie uczniowie klasy V wykonali pokaz jazdy na rowerze pokonując mini tor przeszkód. Wszyscy inni chętni mogli również popróbować swoich sił pokonując ten tor przeszkód.

Punktem kulminacyjnym imprezy było  wręczenie dyplomów za konkursy: plastyczny, na gazetkę klasową oraz za  rymowany wiersz. Dodatkowo każda osoba, która napisała wiersz, przeczytała go.

Na sam koniec jeszcze uczniowie klasy VI wręczyli kolegom, nauczycielom i zgromadzonym gościom, krótką ulotkę promującą bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym i stosowanie odblasków, którą sami wykonali. Materiały zaczerpnięto ze stron internetowych.

podsumowanie

Zdjęcia ze zbiorów własnych nauczycieli. 

poniedziałek, 04 lutego 2013

 Kto to był Julian Tuwim?

tuwim
Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Ojciec poety władał kilkoma językami i pracował w jednym z banków na stanowisku urzędnika i zarazem korespondenta. Matką poety była Adela Krukowska, córka właściciela zakładu drukarskiego. Po swoich rodzicach odziedziczył zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, które w szkole szły mu świetnie. Gorzej natomiast przyswajał wiadomości z przedmiotów przyrodniczych, zwłaszcza matematykę.

W 1905 roku podczas rewolucji cała rodzina Tuwimów zmuszona była opuścić Łódź i przenieść się do Wrocławia. W 1911 roku młody poeta przełożył na język esperanto klika wierszy L. Staffa. Widać tutaj, jak bardzo interesowały go języki obce. Dwa lata później napisał swójpierwszy wiersz pt. "Prośba", który ukazał się na łamach Kuriera Warszawskiego. Podpisała go inicjałami St. M.

W 1916 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie miał zamiar studiować. Rozpoczął prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (1916–1918), ukończył jedynie po jednym semestrze. W trakcie studiów rozpoczął współpracę z czasopismem Pro Arte et Studio. W 1919 roku wraz z kilkoma innymi poetami założył grupę poetycką Skamander. Julian Tuwim złożył również istniejący do dziś Związek Artystów i Kompozytorów Scenicznych. (ZAIKS)

30 kwietnia 1919 roku, w wielkiej synagodze w Łodzi, poślubił Stefanię Marchew. Rok później wybuchła wojna polsko-bolszewicka. W czasie tej wojny  pracował w Biurze Prasowym Józefa Piłsudskiego. 

W roku 1939 poeta opuścił Polskę i przez Rumunię oraz Włochy dotarł do Francji. Wraz z nim wyemigrowali, tacy poeci jak: Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Mieczysław Grydzewski i Kazimierz Wierzyński. Ziemia francuska nie okazała się na długo bezpiecznym schronieniem dla Tuwima i w rok później udał się wraz z Lechoniem do Brazylii. Osiadł w Rio de Janeiro. Jednak wędrówka po świecie nie zakończyła się tam, a w Nowym Jorku. Mieszkał tam do 1946 roku. Publikował swoją twórczość w "Nowej Polsce" i "Robotniku". W tym samym czasie nastąpił rozpad grupy "Skamander". Prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy, były sympatie poety do ZSRR, których nie podzielali inni członkowie grupy.

Do Polski Tuwim powrócił w czerwcu 1946 roku i osiadł w Warszawie. Otrzymał opuszczony dom w Aninie przy ul. Zorzy 19, gdzie mieszkał wraz z żoną Ireną, a później także z córką Ewa. Został ulubieńcem ówczesnej władzy. Został okrzyknięty poetą państwowym. W tym samym roku Tuwimowie adoptowali córkę, której na imię Ewa. W latach 1947-1950 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Nowego w Warszawie. 

W ostatnim okresie życia, Tuwim pisał wiersze tylko na zamówienie bliskich sobie osób i redaktorów różnych pism. Wiele z nich dotyczyło różnego rodzaju rocznic. Do końca natomiast tłumaczył poezję z języków obcych. W tym czasie zajmował się przede wszystkim tłumaczeniami i zbieraniem kuriozów literackich, które publikował w miesięczniku "Problemy" w cyklu "Cicer cum Caule".

Julian Tuwim zmarł 27 grudnia 1953 roku w zakopiańskim ośrodku ZAIKS-u. Został pochowany w wojskowej części warszawskiego cmentarza na Powązkach. Był autorem licznych wierszy dla dzieci i nie tylko, wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. 

Informacje pochodzą z wolnej encyklopedii Wikipedii.