Aktualności

wtorek, 08 grudnia 2015

W świecie legend i baśni polskich

23 listopada uczniowie klas I- III po raz kolejny wzięli udział w zajęciach popołudniowych „Wieczór z książką” organizowanych w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz programu "Książki Naszych Marzeń". Celem zajęć było tym razem przybliżenie uczniom baśni i legend polskich. Najpierw uczniowie rozwiązali krzyżówkę, której hasło  Legendy polskie było myślą przewodnią spotkania. Dzieci wypowiadały się na temat znanych legend, wymieniały tytuły i znanych bohaterów. Oglądały książki zgromadzone na wystawie, a także zapoznawały się z ich stronami tytułowymi. Następnie chętni uczniowie czytali fragmenty legend: „Złota kaczka” i "Smok Wawelski". Wszyscy uczestnicy spotkania chcieli poznać kolejne przygody bohatera, z wielkim zainteresowaniem obejrzeli legendę w formie prezentacji przygotowanej przez panią bibliotekarkę. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat treści i morału wynikającego z legendy. Kolejnym punktem spotkania było zaprojektowanie i wykonanie strony tytułowej  do legendy. Uczniowie  z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali piękne prace, stosując różnorodne techniki plastyczne. Prace upiększają sale lekcyjne. Na zakończenie zajęć były wspólne zabawy ze śpiewem.

                                                                                 Organizatorki spotkania

legenda legenda1 
 legenda2  legenda3
 legenda4  legenda5
 legenda6  legenda7
 legenda8  legenda9
 legenda10  legenda11
 legenda12  legenda13
 legenda14  legenda15
 legenda16  legenda17
 legenda18  legenda19

Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów nauczycielki

sobota, 13 grudnia 2014

„Dzień Pluszowego Misia  - słuchamy i czytamy przygody o misiach”

27 listopad 2014r. uczniowie klas młodszych wzięli  kolejny raz udział w zajęciach popołudniowych „Wieczór z książką” zorganizowanych przez nauczycielki W. Grabowską i Z. Madej w ramach kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom”.

Tym razem na zajęcia została zaproszona pani bibliotekarka z naszej szkoły p. D. Korpała- Meus. Był to szczególny dzień dla dzieci, ponieważ w tym dniu obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie przynosili  i tulili swoje ulubione misie.

Na początku zajęć dzieci rozwiązywały zagadki o  misiach  i oglądały wystawę książek m.in. o Kubusiu Puchatku i Misiu Uszatku. Dzieci poznały też wydawane specjalnie dla nich czasopismo „Miś”. Później p. bibliotekarka przedstawiła dzieciom prezentację o historii misiów znanych dzieciom na całym świecie. Miały okazję poznać różne misie ze znanych bajek i kreskówek. Następnie, p. bibliotekarka zachęciła dzieci do słuchania bajki o „ Przygodach Pluszowych Misi”. Po niej chętne dzieci samodzielnie czytały na głos wiersze o misiach. Wszystkim bardzo się podobały. Wiele radości wzbudziła również wesoła piosenka i zabawa ruchowa o misiach. Wreszcie nadszedł moment, który również wywołał duże zainteresowanie wśród dzieci. Mianowicie, zostali podzieleni na grupy i każda wykonywała duży plakat Misia wybraną techniką plastyczną. Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się w pracę. Misie wyszły naprawdę piękne, wszystkim bardzo się podobały i zdobią  wystawę w naszej szkole.  

Zajęcia na pewno spełniły swój cel i dzieci będą z niecierpliwością oczekiwać kolejnych zajęć.

Wychowawczynie klas I, II i III

 
   
   
   

Zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji nauczycieli

środa, 05 listopada 2014

Pasowanie uczniów na czytelników

W dniu Święta Biblioteki Szkolnej t.j. 30 października 2014 roku odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość taka jest przeprowadzana co roku. W tym roku także uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście wprowadzeni do braci czytelniczej. Zgromadzeni w bibliotece szkolnej wraz z wychowawczynią p. Z. Madej uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych przygotowanych i przeprowadzonych przez bibliotekarkę Danutę Korpałę - Meus.

Na samym wstępie, aby otrzymać "Bilet wstępu do bajkolandii" musieli odpowiedzieć na pytania związane z bajkami. Następnie zostali zapoznani, z krótką historią dziejów książki. Mogli zobaczyć liczne ilustracje obrazujące najstarsze zabytki pisma na świecie.

Później dowiedzieli się o roli i zadaniach biblioteki, poznali księgozbiór biblioteki. Mogli zobaczyć największą i najmniejszą książkę oraz najgrubszą i najcieńszą.  Zostali także zapoznani  z regulaminem biblioteki i prośbami książki do czytelnika.  Odgadywali także po ilustracjach, co to za bajka?  Wszystkie te informacje zostały przekazane w sposób zabawny i ciekawy.  

Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali "książką" pasowani na czytelników. Pani bibliotekarka obdarowała ich skromnymi upominkami w postaci zakładki  do książki oraz dyplomu.

Po tym wszystkim każdy pierwszoklasista wypożyczył sobie pierwszą książkę do czytania. Dzieci zadowolone i uśmiechnięte opuszczały bibliotekę, którą obiecali odwiedzać często. 

DKM


poniedziałek, 16 czerwca 2014

Janina Porazińska  autorka książek dla dzieci


W dniu 10 czerwca uczniowie klasy I szkoły podstawowej na lekcji gościli panią bibliotekarkę D. Korpałę - Meus, która przygotowała dla nich zajęcia o życiu i twórczości Janiny Porazińskiej. Odbyły się one w ramach podsumowania wcześniej opracowanej lektury "Szewczyk Dratewka".

Na samym początku zostali zapoznani z prezentacją multimedialną o Janinie Porazińskiej, a następnie obejrzeli wystawę książek zgromadzonych w bibliotece szkolnej, które napisała ta pisarka. Na zakończenie wysłuchali opowiadania "Kozucha Kłamczucha" czytanego przez panią bibliotekarkę w ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom"

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, czego dowodem były serdeczne podziękowania i uśmiechy na twarzach uczniów. Zaprosili panią bibliotekarkę, aby znów ich odwiedziła.

DKM


środa, 14 maja 2014

KONKURS RECYTATORSKI

Uczniowie klas młodszych przygotowywali się do udziału w  konkursie recytatorskim organizowanym przez ROK w Zatorze. Z klasy III do recytacji  zgłosiła się Natalia Wawro, z klasy II Łukasz Klimek, a wśród uczniów klasy I zostały przeprowadzone w szkolnej bibliotece przesłuchania, bo do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów. Uczniowie przygotowali fragment prozy i poezję. Pięknie ją zaprezentowali: Madzia Meus, Alicja Sikora oraz Oliwia Wiktor. Jury, w składzie: Z. Madej, D. Korpała-Meus  wybrało jedną, najlepiej recytującą uczennicę Oliwię Wiktor, która  będzie reprezentowała pierwszaków na konkursie recytatorskim w Zatorze. Pani bibliotekarka D. Korpała- Meus wszystkim  recytatorom wręczyła nagrody.

Następnie reprezentanci z kI, II i III brali udział w wiosennym konkursie na wiersze w Zatorze. Łukasz Klimek zajął II miejsce, a Natalia Wawro i Oliwia Wiktor otrzymały wyróżnienia.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z. Madej

recytatorski

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów własnych nauczyciela.


Biblioteka  Szkolna ogłasza VI edycję Szkolnego Konkursu Wiedzowego  Omnibus 2014 

1. Konkurs zostanie przeprowadzony  w czterech kategoriach wiekowych :

I – uczniowie klasy I –

II – uczniowie klasy II - III SP

III  - uczniowie klas IV - VI SP

IV – uczniowie klas I - III  Gimnazjum

2. Każda klasa ma prawo wystawić tylko 3 kandydatów.

3. Konkurs składa się z jednego etapu pisemnego, który polega na wypełnieniu testu składającego się z 35 - 45 pytań.  Uczniowie na jego rozwiązanie mają 45 minut.

4. Konkurs ten odbędzie się 22 MAJA 2014 ROKU dla wszystkich klas.

5. W skład Komisji wchodzą :

- bibliotekarka,

- nauczyciele j. polskiego lub historii.

6. Tytuły  OMNIBUSA czyli NAJWSZECHSTRONNIEJSZEGO UCZNIA DANEJ KATEGORII WIEKOWEJ  w  roku szkolnym 2013 / 2014 otrzymają  4 osoby ( po jednej w każdej kategorii), którzy zgromadzą największą liczbę punktów z  testu.

7. Zakres materiału obejmuje  wszystkie  przedmioty szkolne oraz wydarzenia bieżące.

8. Zwycięzcy otrzymują nagrody – dyplomy + książki, pozostali uczniowie drobne upominki.

9. Uczestników zgłaszają przewodniczący  klas do bibliotekarki do dnia 20 maja 2014 roku.

Bibliotekarka szkolna

poniedziałek, 17 marca 2014

               W świecie wierszy i bajek Marii Konopnickiej                                                                              

Uczniowie klas młodszych po raz kolejny wzięli udział w popołudniowych zajęciach w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowanych przez nauczycielki Z Madej i W. Grabowską. Na zajęcia tym razem została zaproszona pani z naszej biblioteki szkolnej  D. Korpała – Meus.

          Zajęcia rozpoczęły się od  zabawy integracyjnej „Słonko coraz wyżej…”. Następnie pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną o życiu i twórczości patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej.

Po niej uczniowie oglądali wystawę książek, które napisała nasza patronka. Wybraliśmy jedną z nich zatytułowaną „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Pani bibliotekarka głośno przeczytała dzieciom rozdział o tym: Jak nadworny kronikarz króla Błystka rozpoznawał wiosnę.

        Wszystkie dzieci w skupieniu i z zainteresowaniem słuchały przygód krasnoludka Koszałka Opałka. Następnie szukały zwiastunów wiosny, jakie znalazł krasnoludek wyszukując je na zgromadzonych ilustracjach, rozwiązując zagadki i krzyżówkę.

Wśród dzieci zapanował wiosenny nastrój a tablica zapełniła się wiosennymi kwiatami: przebiśniegami, zawilcami, sasankami, krokusami, stokrotkami, przylaszczkami i innymi. Wszyscy żwawo i wesoło zatańczyli wiosenny taniec.

         Potem nastąpiła prezentacja wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu uczniów z kl. I, II i III. Każde dziecko pięknie  przeczytało fragment wybranego wiersza i nagrodzone zostało zasłużonymi oklaskami.

        Później nastąpił moment na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Dzieci zajęły miejsca przy stolikach i z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy twórczej, której tematem było wykonanie wiosennego kwiatka. Dzieci swoje prace  wykonywały wydzieranką z kolorowego papieru inne wyklejały kuleczkami z plasteliny.

Powstały piękne, kolorowe wiosenne kwiatki, które ozdobią gazetkę w klasie.

        Zajęcia bardzo podobały się wszystkim dzieciom i czekają na następne.

                                                                                                               Z. Madej i W. Grabowska

konopnicka  konopnicka1
 konopnicka4  konopnicka5
 konopnicka6  konopnicka7
 konopnicka2  konopnicka4

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych nauczycieli.

Wanda Chotomska i jej książki dla dzieci

W dniu 12 marca uczniowie klasy III szkoły podstawowej na lekcji gościli panią bibliotekarkę D. Korpałę - Meus, która przygotowała dla nich zajęcia o życiu i twórczości Wandy Chotomskiej. Odbyły się one w ramach podsumowania wcześniej opracowywanej lektury "Dzieci Pana Astronoma".jez Na samym początku zostali zapoznani z prezentacją multimedialną o Wandzie Chotomskiej, a następnie obejrzeli wystawkę książek zgromadzonych w bibliotece szkolnej, które napisała pisarka. Na zakończenie wysłuchali opowiadania" Przygody jeża spod miasta Zgierza" czytanego przez bibliotekarkę w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". 

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, czego dowodem były serdeczne podziękowania i uśmiechy na twarzach uczniów. Zaprosili panią, aby znów odwiedziła ich. 

DKMponiedziałek, 20 stycznia 2014

Z Koziołkiem Matołkiem za pan brat 

koziolek

 16 stycznia 2014 roku uczniowie klasy I szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez p. Danutę Korpałę-Meus, a związanych z opracowywaniem lektury  szkolnej pt."120 przygód Koziołka Matołka". Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z postacią tego śmiesznego, a zarazem ciekawego bohatera. Wykorzystała w tym celu przygotowaną prezentację multimedialną "Z Koziołkiem Matołkiem za pan brat". Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania czytanego przez panią bibliotekarkę w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. 

Zajęcia te bardzo podobały się dzieciom, czego dowodem były gorące podziękowania i uśmiech na twarzy małych czytelników. 

niedziela, 29 grudnia 2013

W  ŚWIECIE  BAŚNI

13 grudnia 2013 r. uczniowie klas I, II i III szkoły podstawowej wzięli udział  w zajęciach popołudniowych „Wieczór z książką” zorganizowanych przez nauczycielki W. Grabowską i Z. Madej w ramach kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom”. Na zajęcia zostali zaproszeni goście: p. Lidia Baluś z biblioteki w Zatorze i p. dyrektor  B. Chmielowska.

Uczniowie mieli możliwość przeżycia niezwykłych chwil słuchając baśni H. Ch. Andersena. W ten cudowny świat wprowadziła dzieci p. L. Baluś, która przeczytała baśnie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”  i „Dziewczynka z zapałkami” .

Postać baśniopisarza oraz jego twórczość przybliżyło dzieciom obejrzenie prezentacji multimedialnej  przygotowanej  przez p. D. Korpałę – Meus.

Aby zachęcić dzieci do słuchania i do czytania baśni p. bibliotekarka L. Baluś odczytała list Andersena skierowany do dzieci, w którym pisarz prosi o to, by czytały jego baśnie. Dzieci mogły popisać się znajomością utworów Andersena. Po wysłuchaniu fragmentów baśni czytanych przez chętnych uczniów, inni uczestnicy wieczoru odgadywali ich tytuły.

Kolejnym etapem zajęć było wykonywanie ozdób świątecznych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością robili postacie aniołków, bałwanków oraz choinek, które ozdabiały ziarenkami fasoli, koralikami i błyszczącymi cekinami.

Zajęcia te dostarczyły dzieciom niezapomnianych przeżyć i pozostaną na pewno w ich pamięci. Mamy nadzieję, że chętnie będą sięgać po baśnie H. Ch. Andersena.

W. Grabowska i Z. Madej

basnie  basnie1
 basnie2  basnie3
 basnie4  basnie5

Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów nauczycieli.

 


Najważniejsze wydarzenia w 2014 

 Rok 2014 rokiem został ogłoszony:

  • rokiem Jana Karskiego
  • rokiem Jana Nowaka - Jeziorańskiego
  • rokiem Oskara Kolbego
  • rokiem Św. Jana z Dukli
  • rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagielońskiego

oraz ważnych rocznic historycznym. W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, 70. rocznica powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.

wtorek, 12 listopada 2013

Wyniki Szkolnego Konkursu BRD 

W eliminacjach Szkolnego Konkursu  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym brali udział uczniowie klas IV - VI.  Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie mieli do rozwiązania test z przepisów w ruchu drogowym, na który składało się  20 pytań, a następnie musieli popisać się umiejętnościami jazdy na rowerze. Pokonywali tor przeszkód złożony  z slalomu kółkowego, korytarza z desek, rynny oraz slalomu z ograniczeniem. Oto najlepsi uczniowie po dwóch etapach:

Maciej Gzela z klasy V - zajął I miejsce

Tomasz Gzela z klasy V - zajął II miejsce

Dawid Adamik  rónież z klasy V zajął III miejsce

Ci uczniowie będą reprezentować szkołę w eliminacjach gminnych.

Gratulujemy !!!


Wyniki konkursu plastyczny pod hasłem: "Bezpiecznie w drodze do i ze szkoły"

W ramach akcji „ Odblaskowa szkoła” został przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VI szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego pt. "Bezpiecznie w drodze do  i z szkoły”.  Uczniowie mieli do wykonania rysunki formatu A4 lub A3 techniką dowolną. Na konkurs napłynęło bardzo dużo prac, więc komisja w składzie: Anna Skawińska, D. Korpała-Meus i A. Nowokuński miała twardy orzech do zgryzienia. Prace były bardzo staranne,  ładne i ciekawe. Przyznano kilka I miejsc, kilka II miejsc oraz kilka III miejsc. oraz 3 wyróżnienia. Oto lista nagrodzonych:

I miejsce - Gabriela Twardowska z klasy V, Aleksandra Kwarciak z klasy I, Magdalena Meus z klasy I, Oliwia Wiktor z klasy I, Alicja Sikora z klasy I  oraz Szymon Chmura z klasy I

II miejsce - Kacper Grubka z klasy I, Natalia Wawro i Marcelina Płonka z klasy III,  Adrianna Skawińska z oddziału przedszkolnego,   Klaudia Galus z klasy II, Julia Wawro z oddziału przedszkolnego oraz Paulina Babińska z oddziału przedszkolnego.

III miejsce - Łukasz Klimek z klasy II, Karol Leśniak z klasy II, Szymon Grabowski z klasy I, Jakub Tomiczek z klasy I, Martyna Cichoń z oddziału przedszkolnego oraz  Martyna Stybak z klasy II.

Wyróżnienia - Marta Gołba z klasy III, Monika Janas z klasy IV i Jakub Pietraszewski.

Gratulacje !!!