Lektury szkolne

niedziela, 19 lutego 2012

Lektury dla klasy IV:

 

Lektury obowiązkowe:

1.

J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa“

2.

C. Collodi – „Pinokio”

3.

J. Korczakowska – „Spotkanie nad morzem”

4.

C. S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa” 

5.

Sempé i Goscinny – „Mikołajek i inne chłopaki”

Lektury uzupełniające:

1.

J. Domagalik – „Pięć przygód detektywa Konopki”

2.

J. Chmielewska – „Nawiedzony dom”

3.

K. Grahame – „O czym szumią wierzby”

4.

T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”

5.

L. J. Kern – „Ferdynand Wspaniały”

6.

M. Konopnicka – „O krasnoludkach i  sierotce Marysi”

7.

J. Korczak – „Król Maciuś Pierwszy” lub Bankructwo małego Dżeka”

8.

M. Kownacka – „Rogaś z Doliny Roztoki”

9.

M. Krüger – „Ucho, dynia 125” lub „Dar rzeki Fly”

10.

S. Lagerlöf – „Cudowna podróż”

11.

B. Leśmian – „Przygody Sindbada Żeglarza”

12.

A. Lindgren – „Razmus i włóczęga”

13.

E. Nesbit – „ Pięcioro dzieci i coś”

14.

E. Niziurski –„Przygody Bąbla i Syfona”

15.

 H. Ożogowska – „Chłopak na opak”

 Lektury dla klasy V:

Lektury obowiązkowe:

1.

F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”

2.

F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”

3.

L. M. Montgomery - „Ania z Zielonego Wzgórza"

4.

 M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

5.

 J. Verne – „W 80 dni dookoła świata”

Lektury uzupełniające:

1.

M. Dąbrowska – „Pies”

2.

J. Korczak – „ Kajtuś czarodziej”

3.

J. I. Kraszewski – „ Stara baśń” (fragmenty)

4.

A. Lindgren – „Bracia Lwie Serce”

5.

E. Niziurski – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”

6.

A. Oppman – „Legendy warszawskie”

7.

E. Orzeszkowa – „Dobra pani” lub „A...B...C...”

8.

H. Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”

9.

J. Parandowski – „Przygody Odyseusza”

10.

B. Prus - „Z legend dawnego Egiptu”

11.

Sat – Okh – „Biały mustang”

12.

A. Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

13.

M. W. Thackeray – „Pierścień i róża”

14.

W. Woroszylski – „Cyryl, gdzie jesteś?”

15.

Z. Żurakowska – „Jutro niedziela i inne opowiadania”

 Lektury dla klasy VI:

Lektury obowiązkowe:

1.

I. Jurgielewiczowa - "Ten obcy"

2.

S. Lem - "Bajki robotów"

3.

M. Musierowicz – „Kłamczucha”

4.

E. Niziurski - "Sposób na Alcybiadesa"

5.

H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy"

Lektury uzupełniające:

1.

A. Bahdaj – „Wakacje z duchami”

2.

A. Conan–Doyle – „Przygody Sherlocka Holmesa”

3.

D. Defoe – „Przypadki Robinsona Kruzoe” 

4.

I. Jurgielewiczowa – „Inna?”

5.

R. Kipling – „Księga dżungli”

6.

E. Knight – „Lassie, wróć!” 

7.

M. Krüger – „Godzina pasowej róży”

8.

St. Lem – „Opowieści o pilocie  Pirxie”

9.

K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy” 

10.

T. Mayne–Reid – „Dolina bez wyjścia”

11.

Z. Nienacki – „Pan Samochodzik i Templariusze”

12.

E. Nowacka – „Małgosi kontra Małgosia”

13.

 R. L. Stevenson – „Wyspa skarbów”

14.

ks. J. Twardowski – „Zeszyt w kratkę”

15.

D. Terakowska – „Władca Lewawu”

16.

J. R. R. Tolkien – „Władca Pierścieni”

17.

J. Verne – „Tajemnicza wyspa” lub „Piętnastoletni kapitan”

18.

M. Wojtyszko – „Bromba i inni”


Lektury dla klasy I gimnazjum:

Lektury obowiązkowe:

1.

A. Christie - „Klątwa starej służki”

2.

K. Dickens – „Opowieść wigilijna”

3.

A. Fredro - „Zemsta”

4.

A. Mickiewicz – „Dziady” cz. II

5.

H. Sienkiewicz - „Sachem"

6.

H. Sienkiewicz – „Krzyżacy”

7.

W. Szekspir – „Romeo i Julia”

8.

J.R.R.Tolkien – „Hobbit czyli tam i z powrotem”

Lektury uzupełniające:

1.

E. Amcis – „Serce”

2.

J. O. Curwood –„Łowcy wilków”

3.

A. Dygasiński – „Wilk, psy i ludzie”

4.

Homer – „Odyseja” (fragmenty)

5.

A. Kamieńska – „Książka nad książkami”

6.

M. Konopnicka - „Dym”

7.

J. London –„Zew krwi” lub „Biały kieł”

8.

St. Lem – „Bajki robotów”

9.

M. Musierowicz – „Kwiat kalafiora”

10.

Z. Nienacki – „Księga strachów”

11.

H. Ożogowska – „Za minutę pierwsza miłość”

12.

J. Parandowski –  „Wojna trojańska”

13.

B. Prus – „Kamizelka”

14.

M. Rodziewiczówna – „Lato leśnych ludzi”

15.

H. Sienkiewicz – „Ogniem i mieczem”

16.

H. Sienkiewicz – „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”

17.

P. Zuchniewicz – „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”

 Lektury dla klasy II gimnazjum:

Lektury obowiązkowe:

1.

A. Christie - "Klątwa starej służki"

2.

A. de Saint – Exupery – „Mały książę”

3.

A. Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (fragmenty)

4.

J. Słowacki - "Balladyna"

5.

 W. Szekspir - "Romeo i Julia"

6.

S. Żeromski – „Syzyfowe prace”

Lektury uzupełniające:

1.

A. de Saint – Exupery – „Nocny lot”

2.

A. de Saint – Exupery - „Ziemia, planeta ludzi”

3.

J. Domagalik – „Koniec wakacji”

4.

A. Kamieńska – „Deszczowe lato”

5.

Z. Kossak–Szczucka – „Bursztyny”

6.

St. Lem – „Cyberiada”

7.

J. London – „Martin Eden”

8.

Molier – „Skąpiec”

9.

E. Nowacka – dowolna powieść

10.

H. Ożogowska – „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek”

11.

H. Sienkiewicz - "Latarnik"

12.

K. Siesicka – „Beethoven i dżinsy”

13.

K. Siesicka – „Zapałka na zakręcie”

14.

J. Szaniawski – „Opowiadania profesora Tutki”

15.

M. Wańkowicz –„Ziele na kraterze”

 Lektury dla klasy III gimnazjum:

Lektury obowiązkowe:

1.

A. Kamieński – „Kamienie na szaniec”

2.

J. Kochanowski – „Treny”(wybrane)

3.

G. Orwell – „Folwark zwierzęcy”

4.

Sofokles – „Antygona”

Lektury uzupełniające:

1.

M. Białoszewski – „ Pamiętniki z powstania warszawskiego” (fragmenty)

2.

J. Domagalik – „Księżniczka i chłopcy”

3.

J. Gaarder –„Świat Zofii”

4.

M. Mitchell – „Przeminęło z wiatrem”

5.

K. Lanckorońska – „Wspomnienia wojenne”

6.

E. Nowacka – dowolna powieść

7.

K. Pruszyński – „Droga wiodła przez Narwik”

8.

H. Sienkiewicz – „Pan Wołodyjowski”

9.

H. Sienkiewicz – „Potop”

10.

H. Sienkiewicz – „Quo vadis”

11.

J. J. Szczepański – „Polska jesień”




sobota, 18 lutego 2012

Lektury dla klasy I :

1.

A. Bahdaj – „Pilot i ja”

2.

Wł. Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały.”

3.

J. Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”(wybrane wiersze)

4.

W. Chotomska – „Legenda o smoku ze smoczej jamy”

5.

W. Chotomska – „Wars i Sawa”

6.

H. Januszewska – „Kopciuszek”

7.

Cz. Janczarski – „Jak Wojtek został strażakiem”

8.

M. Jaworczakowa – „Jacek, Wacek i Pankracek”

9.

G. Kasdepke – „Bon czy ton”

10.

M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”

11.

M. Kownacka – „Kukuryku na ręczniku”

12.

T. Makuszyński i M. Walentynowicz – „120 przygód Koziołka Matołka”

13.

J. Porazińska – „Baśń o dwunastu miesiącach”

14.

J. Tuwim – „Słoń Trąbalski”

15.

E. Szelburg–Zarembina – „Najmilsi”

Lektury dla klasy II: 

1.

H. Ch. Andersen – „Dziecię elfów”

2.

 M. Berowska – „O Lechu, Czechu i Rusie”

3.

A. i Cz. Centkiewiczowie – „Zaczarowana zagroda”

4.

J. Duszyńska – „Cudaczek–Wyśmiewaczek”

5.

K. Grahame – „ O czym szumią wierzby”(fragmenty)

6.

J. Grabowski – „Puc, Bursztyn i goście”

7.

M. Jaworczakowa – „Majka z Siwego Brzegu”

8.

G. Kasdepke – „Savoir-vivre dla dzieci”

10.

M. Kownacka – „Kajtkowe przygody”

11.

G. Knutsson – „Przygody Filonka Bezogonka”

12.

M. Krűger – „Karolcia”

13.

H. Loffting – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

14.

A.A.Milne – „Kubuś Puchatek”

15.

J. Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka”

16.

Ch. Perrault – „Bajki”

17.

J. Porazińska – „Szewczyk Dratewka”

18.

J. Tuwim – „Lokomotywa”, „Warzywa”

Lektury dla klasy III:

1.

H. Ch. Andersen – „Baśnie“ (wybrane)

2.

Cz. Centkiewicz – „Anaruk – chłopiec z Grenlandii”

3.

W. Chotomska – „Dzieci Pana Astronoma”

4.

W.i J. Grimmowie - "Baśnie" (wybrane)

5.

M. Jaworczakowa – „Oto jest Kasia”

6.

G. Kasdepke – „Co to znaczy…”

7.

G. Kasdepke – „Mity dla dzieci”

8.

A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”

9.

A. A. Milne – „Kubuś Puchatek” lub „Chatka Puchatka”

10.

R. Pisarski – „O psie, który jeździł koleją”

11.

J. Ratajczak – „ Ziarenka maku”

12.

M. Strzałkowska – „Rady nie od parady”

13.

D. Wawiłow, N. Usenko – „Wierzbowa 13”

14.

E. Zubrzycka – „Słup soli”