Blog > Komentarze do wpisu

Wykaz lektur szkolnych dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Lektury dla klasy IV:

 

Lektury obowiązkowe:

1.

J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa“

2.

C. Collodi – „Pinokio”

3.

J. Korczakowska – „Spotkanie nad morzem”

4.

C. S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa” 

5.

Sempé i Goscinny – „Mikołajek i inne chłopaki”

Lektury uzupełniające:

1.

J. Domagalik – „Pięć przygód detektywa Konopki”

2.

J. Chmielewska – „Nawiedzony dom”

3.

K. Grahame – „O czym szumią wierzby”

4.

T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”

5.

L. J. Kern – „Ferdynand Wspaniały”

6.

M. Konopnicka – „O krasnoludkach i  sierotce Marysi”

7.

J. Korczak – „Król Maciuś Pierwszy” lub Bankructwo małego Dżeka”

8.

M. Kownacka – „Rogaś z Doliny Roztoki”

9.

M. Krüger – „Ucho, dynia 125” lub „Dar rzeki Fly”

10.

S. Lagerlöf – „Cudowna podróż”

11.

B. Leśmian – „Przygody Sindbada Żeglarza”

12.

A. Lindgren – „Razmus i włóczęga”

13.

E. Nesbit – „ Pięcioro dzieci i coś”

14.

E. Niziurski –„Przygody Bąbla i Syfona”

15.

 H. Ożogowska – „Chłopak na opak”

 Lektury dla klasy V:

Lektury obowiązkowe:

1.

F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”

2.

F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”

3.

L. M. Montgomery - „Ania z Zielonego Wzgórza"

4.

 M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

5.

 J. Verne – „W 80 dni dookoła świata”

Lektury uzupełniające:

1.

M. Dąbrowska – „Pies”

2.

J. Korczak – „ Kajtuś czarodziej”

3.

J. I. Kraszewski – „ Stara baśń” (fragmenty)

4.

A. Lindgren – „Bracia Lwie Serce”

5.

E. Niziurski – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”

6.

A. Oppman – „Legendy warszawskie”

7.

E. Orzeszkowa – „Dobra pani” lub „A...B...C...”

8.

H. Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”

9.

J. Parandowski – „Przygody Odyseusza”

10.

B. Prus - „Z legend dawnego Egiptu”

11.

Sat – Okh – „Biały mustang”

12.

A. Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

13.

M. W. Thackeray – „Pierścień i róża”

14.

W. Woroszylski – „Cyryl, gdzie jesteś?”

15.

Z. Żurakowska – „Jutro niedziela i inne opowiadania”

 Lektury dla klasy VI:

Lektury obowiązkowe:

1.

I. Jurgielewiczowa - "Ten obcy"

2.

S. Lem - "Bajki robotów"

3.

M. Musierowicz – „Kłamczucha”

4.

E. Niziurski - "Sposób na Alcybiadesa"

5.

H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy"

Lektury uzupełniające:

1.

A. Bahdaj – „Wakacje z duchami”

2.

A. Conan–Doyle – „Przygody Sherlocka Holmesa”

3.

D. Defoe – „Przypadki Robinsona Kruzoe” 

4.

I. Jurgielewiczowa – „Inna?”

5.

R. Kipling – „Księga dżungli”

6.

E. Knight – „Lassie, wróć!” 

7.

M. Krüger – „Godzina pasowej róży”

8.

St. Lem – „Opowieści o pilocie  Pirxie”

9.

K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy” 

10.

T. Mayne–Reid – „Dolina bez wyjścia”

11.

Z. Nienacki – „Pan Samochodzik i Templariusze”

12.

E. Nowacka – „Małgosi kontra Małgosia”

13.

 R. L. Stevenson – „Wyspa skarbów”

14.

ks. J. Twardowski – „Zeszyt w kratkę”

15.

D. Terakowska – „Władca Lewawu”

16.

J. R. R. Tolkien – „Władca Pierścieni”

17.

J. Verne – „Tajemnicza wyspa” lub „Piętnastoletni kapitan”

18.

M. Wojtyszko – „Bromba i inni”


niedziela, 19 lutego 2012, biblofil123

Polecane wpisy

Komentarze
2012/12/06 19:49:46
Good