Blog > Komentarze do wpisu

Wykaz lektur szkolnych dla klas IV-VI szkoły podstawowej

sowa

                                       

 

              

 

Lektury dla klasy IV:

 

Lektury obowiązkowe:

1.

H. Ch. Andersen – „Wybór baśni”

2.

J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa“

3.

C. Collodi – „Pinokio”

4.

J. W. Grimmowie – „Wybór baśni”

5.

M. Kownacka – „Rogaś z Doliny Roztoki”

6.

J. Korczakowska – „Spotkanie nad morzem”

7.

C. S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa”

Lektury uzupełniające:

1.

J. Broszkiewicz – „Wielka, większa i największa”

2.

J. Domagalik – „Pięć przygód detektywa Konopki”

3.

J. Chmielewska – „Nawiedzony dom”

4.

K. Grahame – „O czym szumią wierzby”

5.

T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”

6.

L. J. Kern – „Ferdynand Wspaniały”

7.

M. Konopnicka – „O krasnoludkach i  sierotce Marysi”

8.

J. Korczak – „Król Maciuś Pierwszy” lub Bankructwo małego Dżeka”

9.

M. Krüger – „Ucho, dynia 125” lub „Dar rzeki Fly”

10.

S. Lagerlöf – „Cudowna podróż”

11.

B. Leśmian – „Przygody Sindbada Żeglarza”

12.

A. Lindgren – „Razmus i włóczęga”

13.

E. Nesbit – „ Pięcioro dzieci i coś”

14.

E. Niziurski –„Przygody Bąbla i Syfona”

15.

H. Ożogowska – „Chłopak na opak”

16.

B. Prus – „Antek

17.

Sempé i Goscinny – „Mikołajek i inne chłopaki”

18.

H. Sienkiewicz – „Janko Muzykant”

19.

J. Swift – „Podróże Guliwera”

20.

W. Żukrowski – „Porwanie w Tiutiurlistanie”

 Lektury dla klasy V:

Lektury obowiązkowe:

1.

F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”

2.

I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”

3.

F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”

4.

H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”

5.

S. Szmaglewska – „Czarne stopy”

6.

M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

Lektury uzupełniające:

1.

M. Brandys – „Śladami Stasia i Nel”

2.

M. Dąbrowska – „Pies”

3.

W. Gomulicki „ Wspomnienia niebieskiego mundurka”

4.

M. Konopnicka – „Nasza szkapa”

5.

J. Korczak – „ Kajtuś czarodziej”

6.

J. I. Kraszewski – „ Stara baśń” (fragmenty)

7.

A. Lindgren – „Bracia Lwie Serce”

8.

G. Morcinek – „Łysek z pokładu Idy”

9.

E. Niziurski – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”

10.

A. Oppman – „Legendy warszawskie”

11.

E. Orzeszkowa – „Dobra pani” lub „A...B...C...”

12.

H. Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”

13.

J. Parandowski – „Przygody Odyseusza”

14.

B. Prus - „Z legend dawnego Egiptu”

15.

B. Prus – „Katarynka”

16.

H. Rudnicka – „Uczniowie Spartakusa”

17.

Sat – Okh – „Biały mustang”

18.

A. Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

19.

M. W. Thackeray – „Pierścień i róża”

20.

J. Verne – „ W 80 dni dookoła świata”

21.

W. Woroszylski – „Cyryl, gdzie jesteś?”

22.

Z. Żurakowska – „Jutro niedziela i inne opowiadania”

 Lektury dla klasy VI:

Lektury obowiązkowe:

1.

M. Dąbrowska – „Marcin Kozera”

2.

D. Defoe – „Przypadki Robinsona Kruzoe”

3.

E. Knight – „Lassie, wróć!”

4.

K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

5.

L. M. Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”

6.

H. Sienkiewicz – „Sachem”

Lektury uzupełniające:

1.

A. Bahdaj – „Wakacje z duchami”

2.

A. Conan–Doyle – „Przygody Sherlocka Holmesa”

3.

I. Jurgielewiczowa – „Inna?”

4.

R. Kipling – „Księga dżungli”

5.

M. Krüger – „Godzina pasowej róży”

6.

M. Kuczyński – „Atlantyda wyspa ognia”

7.

St. Lem – „Opowieści o pilocie  Pirxie”

8.

T. Mayne–Reid – „Dolina bez wyjścia”

9.

M. Musierowicz – „Kłamczucha”

10.

Z. Nienacki – „Pan Samochodzik i Templariusze”

11.

E. Nowacka – „Małgosi kontra Małgosia”

12.

B. Prus – „Anielka”

13.

 R. L. Stevenson – „Wyspa skarbów”

14.

ks. J. Twardowski – „Zeszyt w kratkę”

15.

D. Terakowska – „Władca Lewawu”

16.

J. R. R. Tolkien – „Władca Pierścieni”

17.

M. Twain – „Przygody Tomka  Sawyera“

18.

J. Verne – „Tajemnicza wyspa” lub „Piętnastoletni kapitan”

19.

M. Wojtyszko – „Bromba i inni”







niedziela, 19 lutego 2012, biblofil123

Komentarze
2012/12/06 19:49:46
Good